GPS:  49.3031114N, 17.7401775E
Nadmořská výška: 496 m n.m.
Zařazen do VKV: 2015, 2018
Vzdálenost na kole:
* 29 km ze Vsetína
* 38 km z Valašského Meziříčí
* 48 km z Rožnova pod Radhoštěm

Možnost občerstvení:

Na vrcholu je občasný prodej občerstvení. Mimo otvírací dobu se lze občerstvit v obci Lukov, jejíž střed leží 2 km od vrcholu.

Zajímavosti:

  • jedná se o romantickou zříceninu dříve slavného hradu
  • svojí rozlohou se jedná o jeden z nejrozsáhlejších hradů na Moravě
  • počátky hradu Lukova spadají do první poloviny 13. století a patřil do soustavy hradů chránících hranice Českého království
  • na konci 18. století byl hrad opuštěn a stala se z něj zřícenina – ta je dnes udržována Spolkem přátel hradu Lukova, kteří na ní provádějí záchranné práce a pořádají kulturní akce
  • Vstup do hradu je zpoplatněn (20 – 30 Kč)
  • Nedaleko od zříceniny (na červené značce) se nachází skalní pískovcové útvary Králky (toto místo bylo vyhlášeno jako přírodní památka)

Tip na výjezd:

Lukov – hrad Lukov
délka: 2 km, nastoupáno: 200 m, typ kola: mtb, cross

Popis trasy:

Hrad Lukov je vrcholem, který se do VKV vrací po třech letech. Ačkoliv se nachází těsně za hranicemi Valašska, s ohledem na jeho atraktivitu jsme neváhali s jeho zařazením. Pro tip na výjezd jsme vybrali zřejmě nejsnazší přístupovou trasu z obce Lukov. Ve středu obce nás směrovky vyšlou po červené značce asfaltovým stoupáním k hradu. V polovině dvoukilometrové trasy docílíme velkokapacitního parkoviště. Pak už pokračujeme po zpevněné silnici až na hrad. V jeho okolí by bylo hříchem nenavštívit skály Králky.

Odkaz na trasu:

http://www.cykloserver.cz/tipy-na-vylety/detail/?d=230395