Místo bydliště: Vsetín
Věk: 43

Který vrchol se mi líbil nejvíce a který nejméně?

Nejvíc se mi asi líbila Švarná Hanka a Čarabovská, kde byly moc pěkné výhledy a mělo to svoje kouzlo včetně vlastního výšlapu. Hodně mě taky překvapila Svantovítova skála či Lačnovské skály, což jsou moc pěkná místa, kde jsem nikdy předtím nebyl… Naopak takový hotel na Jeleňovské nemá v sobě vůbec nic a ani Papajské sedlo mě zrovna neuchvátilo…

Který vrchol byl nejnáročnější?

Nejsem žádný horský jezdec, celá VKV pro mě byla především velká výzva, zda to dám. Náročné to tedy na mé „sportovní poměry“ bylo v zásadě celé. Ale kdybych měl vybrat, tak musím zmínit náš „prvovýstup“ na Lemešnou. Jako trasér našich výprav jsem chtěl jet údolím Podťaté, nicméně některé chytré hlavy nám radily, že je mnohem lepší jet z Makovského průsmyku. Nějakou shodou okolností jsme však hned na startu netrefili červenou turistickou značku a jeli jsme tak nepříjemnou houpačku po státní hranici od patníku k patníku, mokrou vysokou travou, nahoru, dolů, často jsme tlačili…vůbec nás to nebavilo, byli jsme zmáčení a ten vrchol jsme v tu chvíli nenáviděli. Když jsem to jel za 3 týdny s dětmi znovu a dle původního plánu, za 45 minut jsme byli z Karlovic úplně v pohodě nahoře. Lemešná nás zkrátka potrápila… Zmínit lze i juniorský vrchol Kohútka, který jsme s dětmi jeli hned po zdolání Strčkové. Bylo velké vedro, Vranča se táhla a ten stoupák nahoru, který známe všichni z auta, byl prostě nekonečný a v tu chvíli strašně strmý….

Na kolika vrcholech jsem letos díky VKV byl(a) poprvé v životě?

Z 20 vrcholů v hlavní kategorii jsem byl poprvé hned na 16 z nich. Pokud vezmu 47 juniorských vrcholů, které jsem doposud zdolal s dětmi, tak jsem se nikdy neocitl na 29 z nich.

Jakým způsobem jsi zdolával vrcholy? (na jakém kole, s kým, s přiblížením nebo vše z domu)

Vše jsem jel na svém 15 let starém Authorovi OPUS, vše zásadně s brašnami na zadním nosiči, jsem takový „domestik“ naší skupiny:-). K VKV mě vyhecoval kamarád Radek Javorský, takže vše jsem jezdil s ním, ale v drtivé většině výprav taky s našimi dětmi. Celá skupina čítá 5 osob různého věku, zájmů, povinností a časových možností, tudíž koordinace výpravy tolika rozličných lidí je pak dosti náročná. Nicméně zásada byla jezdit vždy hlavně všichni spolu (což se nám až na výjimky poměrně dařilo). Osobně mám zdoláno se synem již 47 vrcholů a s dcerou 45 vrcholů (čeká mě s ní za 14 dní opětovný výšlap na Klapinov a Kelčák, kde s námi dcera naposledy nebyla…už se těším).
Vrcholy zdoláváme primárně bez přiblížení, tj. s výjezdem ze Vsetína, ale samozřejmě to nelze vždy. Ostatně ty menší děti mají svůj strop max. nějakých 50-60 km na etapu, čemuž se musíme přizpůsobit. Když to shrnu, myslím, že jsme se z těch 47 vrcholů, které mám zdolány, asi 3x přiblížili autem a 4 vlakem, denní etapy se však v zásadě vždy pohybovaly kolem 40-60 kilometrů.

Kolik jsi během zdolávání najel(a) kilometrů?

Nemám tachometr, takže můžu usuzovat jen dle spolujezdců. Na těch 20 hlavních vrcholů VKV se to reálně pohybuje cca kolem 600 najetých kilometrů. Celkem na všechny vrcholy to zatím dělá asi 1000 km v sedle.

Jakou veselou či krušnou historku jsem při zdolávání vrcholů zažil(a)?

Krušnou historku jsem popisoval ohledně našeho zdolání Lemešné, jinak vše proběhlo úplně v pohodě.

Co bych na VKV změnil(a) či vylepšil(a)?

Nic, je to výborně udělaný projekt.

Jaký vrchol bych zařadil(a) do příštího ročníku?

Lysou horu.

Můj největší cyklistický zážitek, úspěch, cíl (sen).

Ujel jsem VKV, co víc si můžu přát