Jsou chvíle, kdy člověk kvůli zdravotním patáliím musí zapomenout na své oblíbené činnosti. A v těchto chvílích si nejlépe uvědomí, jak důležité pro plnohodnotný život je být zdravý.

Organizační tým VKV právě tyto případy inspirovaly k tomu, aby 11. ročník
onsemi VKV spojil s benefičním projektem BENEFICE VKV, který dostal podtitul
VÉČKAŘI PRO TOBIÁŠKA.

CÍL BENEFICE

Cílem je finančně podpořit léčbu pětiletého Tobiáška Bolcka z Hutiska-Solance, který koncem roku 2021 utrpěl mozkovou příhodu s rozsáhlými následky. Z nich se bude léčit spoustu let. Tobiáškův příběh nám popsala jeho maminka Lenka.

Tobiášek byl zdravý tříletý chlapeček. Zrovna jsme prožívali velké štěstí, zjistili jsme, že čekáme miminko a Tobiášek se radoval, že bude velký bráška. Pak přišel den, kdy se nám převrátil život vzhůru nohama. Bylo to k večeru 12. 12. 2021, kdy Tobiášek venku na procházce zkolaboval a byl v bezvědomí.

Přijela sanitka, která ho odvezla do nemocnice ve Valašském Meziříčí, kde už byl při vědomí, ale byl hodně unavený. Poslali nás domů, že je jen vyčerpaný, ať ho necháme spinkat. Tobiášek ihned usnul, ráno byl těžce probuditelný, nemluvil, měl spadlý pravý koutek na tváři.

Ihned byl odvezen znovu do nemocnice do Valašského Meziříčí, kde nás už hospitalizovali a řekli, že laboratorně podle krve je v pořádku a že to má jen ofouklý lícní sval. Prosila jsem je, ať k němu zavolají neurologa a udělají CT, protože malý nemluvil, nevnímal a špatně se držel na nožičkách. Po mém žádání mi řekli, že CT nejde tak lehce udělat u tak malého dítěte, a že neurolog přijde na druhý den. Řekla jsem, že nemůžeme čekat a že chci převést na vyšší pracoviště, kde nás pořádně vyšetří. V ten moment ke mně přišel primář dětského oddělení, že tam je on od toho, kdo rozhodne, jestli nás převezou nebo ne.

Trvala jsem si naštěstí na svém a řekla, že chci podepsat revers a odvezu si ho sama. Naštěstí po tomto nás ihned převezli do Fakultní nemocnice Olomouc. Tam ihned konali, poslali malého na magnetickou rezonanci, kde zjistili, že malý prodělal rozsáhlou mrtvici. Bohužel už mu nemohl být podán lék, který se dává, aby byly co nejmenší následky. Může být podán do 4 hodin po prvním příznaku mrtvice. My se díky nemocnici VM dostali do lékařské péče až za 24 hodin.

Tobiášek ležel na JIPce a jen se čekalo, co se bude dít. Naštěstí je velký bojovník, který si svůj život vybojoval. Tobiášek ztratil úplně řeč a měl ochablou pravou část tělíčka. Začala jsem s ním ihned cvičit. S mluvením jsme začínali jak na začátku nejprve zvuky zvířátek, poté pojmenovávání věci… Leželi jsme v Olomouci přibližně měsíc a potom jsme jeli na dovyšetření do Prahy Motola, kde mu dělali podrobnější magnetickou rezonanci, kde se zjistilo, jak na tom je ta hlavní céva, která byla ucpaná a jaký je rozsah poškození. Dále se hlavně zjišťovalo, proč tak malé dítě dostalo mrtvici, takže se dělaly různé testy na všelijaké nemoci.

Udělali mu odběr mozkomíšního moku, díky kterému zjistili, že malý prodělal Covid, který mu způsobil sraženinu a zánět hlavní cévy v mozku. Takže za vším stál Covid, který je u spoustu lidí tak moc podceňovaný. Tobiaškovi ihned začala léčba, kde se mu dávaly kortikoidy, aby zánět byl co nejdříve vyléčen a nemohlo se to opakovat. Dvakrát denně jsem mu musela i doma po propuštění aplikovat injekčně léky na ředění krve. Prognóza nebyla moc optimistická, byla zasažena velká část mozku, ale my se nevzdávali a já viděla obrovské pokroky. Po propuštění jsem začala ihned intenzivně navštěvovat neurologickou kliniku Arcada v Hranicích, která nám byla doporučena v Praze v Motole. Bohužel veškeré neurologické rehabilitace, pomůcky… si musíme platit sami, nic není hrazeno pojišťovnou.

Ještě k tomu do Hranic to mám 50 min. cesty autem z domova. Teď to je ještě o to složitější, že už nejezdíme sami, ale už i naše malá dcera. Manžel musí chodit do práce, abychom mohli zajistit našemu synovi veškerou péči, takže dojíždění na rehabilitace je na mně. Jezdíme 2-3x týdně a do toho míváme co 5 týdnů 14denní intenzivní cvičení, kam dojíždíme každý den.

Momentální zdravotní stav Tobiáška je takový, že můžeme říct, že zázraky se dějí. Mluví už ve větách, i kdyý má někdy výpadky slov, ale pilně cvičíme, docházíme na logopedii. Umí počítat, sčítá a odečítá, je to chytrý chlapeček. Chodí, běhá, rozcvičili jsme jemnou motoriku. Práva nožička a ručička je slabší. Co ho trápí nejvíce, je svalové napětí, které má jak v ruce, tak i v nožičce. Chodidlo se mu stáčí a chodí jako by po vnější straně chodidla.

Chtěli bychom poděkovat všem lidem, kteří nás podpoří a přispějí na léčbu Tobiáška a pomůžou nám uskutečnit náš cíl, aby měl Tobiášek plnohodnotný život s co nejmenšími následky. Léčba je velmi nákladná a bohužel ještě hodně dlouhá. Neurologové nám řekli, že na cvičení budeme muset docházet do doby, než Tobiášek přestane růst. Máme před sebou ještě velký kus práce. Ještě nás čeká na podzim další kontrolní vyšetření v Praze, které budeme muset podstupovat 1x za rok, ale věříme že výsledky budou jen dobré.

Ještě jednou děkujeme.

Maminka Lenka , Tatínek Tomáš , bojovník Tobiášek a sestřička Emička

JAK MŮŽETE TOBIÁŠKA PODPOŘIT?

Princip je jednoduchý. Přispívejte libovolnou částkou na transparentní benefiční účet VKV č. 2902161611/2010. Použít můžete i přiložený QR kód.

Kompletní výtěžek na novém benefičním účtu poputuje ve prospěch rodiny Tobiáška Bolcka. Přehled pohybů na benefičním účtu najdete ZDE.

Pokud chcete podpořit fungování VKV, můžete zaslat příspěvek na stávající transparentní účet č. 2401125786/2010. Přehled pohybů na tomto transparentním účtu najdete zde.

Všem, kteří přispějí, moc děkujeme!