Na start 8. ročníku ON Semiconductor VKV jsme si počkali déle, než se předpokládalo. Pandemie koronaviru je ale na ústupu, a tak jsme se od 25. dubna, tedy oproti původnímu plánu skoro o měsíc později, mohli pustit do zdolávání vrcholů.

Jistě jste při této příležitosti všichni zaregistrovali, že kopce, hřebenovky a stráně jsou oproti předchozím letům výrazně více přelidněné a v minulosti klidná místa občas připomínají spíše Václavák. Důsledky pandemie jsou zřejmé. Několik týdnů zavřené obchoďáky, restaurace a další zařízení… A tak z nudy vyrazili do přírody i lufťáci, kteří by za normálních okolností pendlovali hlavně mezi nákupními centry. Následky jejich chování, postrádajícího respekt k přírodě, jsou patrné na řadě míst. Vrcholy VKV bohužel nevyjímaje.

A tak jsme jen za posledních pár dní absolvovali ne zrovna příjemné rozhovory s majiteli soukromých pozemků, na nichž a u nichž leží vrcholy letošního ročníku Zvonička Za Miloňovou (hlavní kategorie) a Obelisk na 18. poledníku Nad Kotrly (juniorská kategorie). Vyjádřili doslova zděšení z davů lidí, kteří na tato místa proudí, a především pak z jejich neurvalého chování. Po mnohých zůstává doslova spoušť – udusaná tráva v rozsáhlém okolí kolem vrcholového bodu, poházené odpadky…

Jsme hluboce přesvědčení, že toto nemají na svědomí účastníci VKV. Nejenže totiž za sedm předchozích ročníků žádný obdobný případ nepamatujeme, ale hlavně jsme si jistí, že VKV je motivací pro ty, kteří na vrcholy jezdí právě kvůli lásce k přírodě, respektu k ní a také kvůli zdravému pohybu.

Přesto bychom vás všechny chtěli požádat, abyste především v zájmu krásného regionu Valašska, ale také v zájmu majitelů zmíněných pozemků a celé VKV byli při putování po vrcholech maximálně ohleduplní k přírodě a volili přitom co nejpřístupnější příjezdové cesty.

V případě Obelisku na 18. poledníku bychom vás chtěli požádat, abyste k němu přijížděli výhradně po uježděné přístupové cestě směrem od turistického rozcestníku Nad Kotrly a u samotného obelisku se zbytečně nerozptylovali po okolních pastvinách.

Prosba o nerozptylování se po okolních zatravněných pozemcích se týká také vrcholu Zvonička Za Miloňovou.

Pokud by k tomu nadále docházelo (bez ohledu na to, zda jsou viníky véčkaři či nikoliv), hrozí zrušení těchto vrcholů ještě v průběhu letošního ročníku.

Věříme, že všichni budete k této naší výzvě vstřícní. Současně věříme, že rozvolňování restriktivních opatření vlády opět způsobí stažení lufťáků zpět do údolí a situace na vrcholech se zklidní.