Plánovaný začátek 8. ročníku ON Semiconductor VKV se nezadržitelně blíží. Start jsme původně stanovili na sobotu 28. března. Jenže světem, a Českou republikou nevyjímaje, nadále řádí pandemie koronaviru. Prognózy jejího vývoje pro nejbližší dny, zřejmě však i týdny, přitom bohužel nejsou vůbec příznivé.

V úterý 24. března by měla skončit vládou nařízená plošná karanténa. Málokdo však zřejmě pochybuje o tom, že bude prodloužená. Lékaři sice prohlašují, že navzdory karanténě je pro zdraví člověka žádoucí absolvovat občas krátké vycházky či vyjížďky do přírody, ovšem za předpokladu, že se nebudeme sdružovat s dalšími lidmi, čímž by hrozilo další šíření nákazy.

Toho všeho si je organizační tým VKV dobře vědom. S přihlédnutím k těmto faktům považujeme za zcela nereálné odstartovat ON Semiconductor VKV 2020 v původně plánovém termínu. Hnali bychom tak totiž stovky véčkařů do kopců, kde by se vzájemně potkávali a tím by docházelo k námi řízenému narušování karantény.

Rozhodli jsme se tedy start letošního ročníku VKV odložit, a to na neurčito. Aktuálně totiž není nikdo schopen říci, jak dlouho ještě opatření plynoucí z pandemie koronaviru potrvají. Vězte však, že situaci bedlivě sledujeme. A jakmile to bude jen trochu možné, nový ročník VKV odstartujeme. O novém termínu startu budeme včas informovat. Předběžně uvažujeme tím směrem, že tímto termínem bude nejbližší sobota po zrušení karanténních opatření.

Na závěr si dovolujeme citovat ze zprávy, kterou jsme obdrželi od jednoho z véčkařů, profesionálního hasiče, s níž se zcela ztotožňujeme:

Ahoj, občas mrknu na koruny, které buď běží nebo se intenzivně připravují na start a s vývojem situace kolem všech nás mám dotaz, který tak nějak racionálně vyplývá z mé profese, potažmo složky IZS: Nebylo by moudrým krokem posunutí startu VKV a pokud byste intervenovali i u jiných korun, tak všech, až bude situace přívětivější, například alespoň na začátek května? Když v práci vidím, kolik toho máme my jako hasiči a kolik toho teprve mají záchranáři, včetně posádek ZZS a RLP, kdy kolikrát nemají čas ani na spánek. Mně je tak trochu proti vůli, aby se poslalo tolik lidí do lesů a strání, kde mohou, ostatně tak jak každoročně, dojít lehce k úrazům a tím dle mého názoru, zbytečně zaměstnat tyto lidičky, kteří toho mají opravdu plné kecky. Samozřejmě je to můj názor, ale když to vidím z té druhé strany, tak je to snad i nefér vůči těmto lidem, kteří teď jedou na plný výkon celé dlouhé a úmorné dny.